Bel operasyonlarında kullanılan platin sistemlerin kaliteleri çok​ önemlidir. 2008 yılından sonra platin sistemlerinin fiyatlandırılmasına standartlar getirilerek fiyatları düşürüldü. Bu durum neticesinde ithal olarak üretilen bir çok firma Türkiye pazarından çekilme kararı aldı. Bu fiyat düşürülmesi platin sistemlerinin kalite-sini düşürdü. Ve çinde, merdiven altı üretimlerle sorunlar ortaya çıktı. Bel platin operasyonları uygulanacak hastaların bu konuda özen göstermeleri gereklidir.
 

Bel platin operasyonlarının uygulanabilmesi için gerekli endikasyonlar şunlardır.
1. Omurga kırıkları
2.Omurgalar arasındaki kaymalar
3.3 seviye ve üzerinde yapılan omurga kanal varlığı operasyonları
4.3 seviye ve üzerinde yapılan bel fıtığı operasyonları
5.3 veya daha çok tekrarlayan bel fıtığı ameliyatları
6.Omurga eğrilikleri kifoz veya skolyoz 
7.Dejeneratif disk hastalığı
8.Operasyon anında tespit edilen omurgalar arasındaki hareketliliklerdir.

Operasyon anında platilerin yerleşimlerinin değerlendirilmesi için skopy denen görüntüleme cihazlarından faydalanılmaktadır.Yandaki filmde operasyon anında skopy ile alınmış bir görüntü görülmektedir.

Bele yerleştirilen platin adı verilen metaller dünyanın en sert ve dayanıklı metali özelliğine sahip titanyum alaşıma sahiptirler. Bu platin adı verilen enstrumantlar pahalı malzemelerdir. Yerli ve ithal türleri bulunmaktadır. Platinler sabit, yarı hareketli ve tam hareketli türleri mevcuttur. Yarı hareketli ve tam hareketli platin sistemleri genç hastalarda kullanılan sistemlerdir. Yaygın olarak kullanılan sistem rijit platin sistemleridir. Platin operasyonlarında omurgalar sabitleştirilmektedir. Bu hareketlilik kaybı her seviye için yapılan ameliyatlar için yaklaşık %5 civarındadır. Platin operasyonlarında ortaya çıkabilecek sorunlar; yara yeri iltihapları enstrumantların çıkarılmasını gerektirebilir; vidaların uygunsuz yerleşmesi tekrar operasyonu gerektirebilir, vidaların kırılması tekrar operasyonu gerektirebilir, Vidalama yapılan omurgaların üzerinde  fıtık kayma veya hareketlilik gelişebilir.

Yandaki resimde platin operasyonu hastaya yarıdinamik sistem uygulanmış.

Omurga platin operasyonunun gerekli veya gereksiz olacağını hiç bir hekim veya kişi söyleyemez. Gerekçesi operasyon anındaki bulgular operasyon şekline karar vermede en önemli kriterdir. Aynı zamanda omurga cerrahisinde kesinleşmiş bir uygulama söz konusu değildir.Tanıya giden yolda kullanılan MR veya hareketli rontgen incelemeleri her zaman omurgalar arasındaki hareketliliği tespit edemez. Bunun bir çok nedeni olabilir.Bunlardan en önemlileri, çekim yapan makinaların kaliteleri ve çekim şeklidir. Hekiminizin amacı size en iyisini sunmaktır. Siz onun için çok değerlisinizdir.

Yandaki resimde daha önce bel fıtığı operasyonu yapılmış ancak daha sonra iltihap gelişmiş bir hastaya uygulanmış rijit plaitn sistemi görülmektedir.

 

 

Bu web sitesi webservis hosting paneli tarafından oluşturulmuştur. web stats